Estonya Vizesi Başvurusu

Estonya Ülkesine Vize Başvurusu

Estonya vizesi başvurusu talebinde hiç kuşkusuz ki Estonya ülkesinin oldukça eski bir tarihe sahip olması, bir çok farklı kültüre ev sahipliği etmiş olması, özellikle başkenti olan Tallin’in gerçekten gezilip, görülmeye değer bir tarihe sahip olması oldukça ön planda olan nedenler arasındadır. Tallin’in eski taştan yapılı, dar sokakları, her tarafının hala surlar ile çevirili olması, etkin kökenin bozulmamış olması, görülmeye değer yerleri arasında yer alan Toompea Tepesi, Tartu, Kar beyaz kumsalları, kaplıcaları ile ünlü Parnu, yine tatil merkezi halin almış ve plajları ve kumsalı ile ünlü olan Haapsalu, müzik vestivallerine ev sahipliği yaparak ne denli gelişmiş bir kültüre sahip olduklarını ortaya koyan Rakvere gibi ilçeleri yer almaktadır.

Sırf bütün bu güzelliklere  tanıklık etmek isteyen her bireyin Estonya vizesi almak adına atması gereken ilk adım konsolosluğa yapılan vize başvurusudur. Tabiki ülkemize ait bir çok şehirde ikamet etmek isteyen, bir çok alanda yaşamını idame ettirmekte olan kişiler statülerine göre sınıflandırılmakta ve talep edilen belgeler de bu yönde ayrılmaktadır. Maaşlı olarak herhangi bir iş yerine çalışmakta olan kişilerden talep edilen evraklar genellikle iş veren ile bağlantılı olmaktadır. Bu nedenle çalışan ile iş verenden talep edilen vize başvurusu için gerekli evraklar birbiri ile benzerlik göstermektedir.

 İş veren ve Çalışandan Talep Edilen Vize Başvuru Evrakları

 • Öncelikle hangi ülke vizesine başvuruda bulunacak olursanız olun tarafınızdan ilk talep edilecek evrak neden o ülkeye seyahat etmek istediğinizi size soran, antetli kağıt üzerine yazmakla yükümlü olduğunuz dilekçe örneğidir.
 • Daha sonra istenilen evraklar ise sırasıyla ister çalışanı olun, ister sahibi iş yerine ait imzaya yetkili kişileri gösterir nitelikteki, noter onaylı imza sirküleri
 • Yine faaliyet göstermekte olan şirket adına kayıtlı, bağlı buluduğu ve aylık, yıllık periyodlarda yaptığı faaliyetler sonucunda belirlenen bazı vergi bedellerinş ödemekle yükümlü olduğu vergi dairelerinden hangisine kayıtlı olduğunu gösterir vergi levhası.
 • Şirketin bağlı bulunduğu, kuruluşundan bu yana tüm bilgilerini kayıt altına aldırmakla yükümlü olduğu Ticaret ve sanayi odası tarafından verilmekte olan Ticaret sicil gazetesi
 • Yine iş yeri açmak adına atılması gereken bir adım olan, iş yerinin faaliyet konusuna göre sınıflandırılmış oda sicil müdürlükleri tarafından iş verene verilmekte olan faaliyet belgesi aslı
 • Eğer ilgili sehayat ticari amaçla yapılıyor ise ve bunu dilekçenizde beyan etmiş iseniz mutlaka belgeleriniz arasında yer alması gerekli olan Ticari amaçla o ülkeye çağırıldığınızı gösterir nitelikte ki davetiyenizin aslı
 • Pasaport
 • Nufüs cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet yeni çekilmiş olan fotoğraf
 • Maaşlı çalışan kişi adına yada eğer işveren ise şirket veya şirket ortakları adına herhangi bir bankada açılmış olan hesabındaki 1 yıllık hareketleri gösterir hesap ekstresi veya hesap cüzdanı ancak bu hesap ekstreleri banka imza yetkilileri tarafından kaşe ve imzalanmış, imzalarını belgeler nitelikte noterden alınan imza sirküleri de ardına eklenmiş şekilde olmalı ve hesap içerisinde ülkenize seyahat sonrası geri dönüşünüzün garantisi olarak nitelendirilecek değerde olan en az 5.000-TL tutarın bulunuyor olması gerekmektedir.

Bütün bu evraklar iş veren ile işçi konumunda çalışan kişilerden Estonya vizesi alabilmek adına konsolosluk tarafından talep edilen benzer nitelikli evraklardır. Tabiki statüleri arasında fark olan bu kişilerden talep edilen evraklar arasında da bazı farklılıklar bulunmaktadır.

 • Maaşlı olarak çalışan kişilerden talep edilen işe girdiğini gösterir nitelikte olan, iş verenin primini ödediği sosyal sigortalar kurumu tarafından ulaşılmakta olan SSK işe giriş bildirgesi ve kaç yıl çalıştığını, ne kadar tutarlarda prim ödendiğini gösterir nitelikteki hizmet dökümü talep edilirken,
 • İş veren tarafından ise kendi adına ödediği Bağkur primini gösterir nitelikte olan döküm be Bağkur kurumundan alınan “kurumumuza herhangi bir prim borcu bulunmamaktadır” konulu yazı talep edilmektedir. Böylelikle iş veren ile maaşlı çalışan ayrımı konsolosluk tarafından yapılmış olmaktadır.

Vize İşlemleri İçin Danışmanlık Firmaları

İşte özellikle yurt dışına tatile çıkmayı yada herhangi bir ticari amaçla gitmeyi planladığınızda karşınıza çıkacak olan ve sizi bir hayli uğraştırır nitelikte olan bu vize işlemlerinizi sizden talep ettiği belirli ücretlendirmeler karşılığında, sizin adınıza yapacak olan vize ofisi gibi danışmanlık firmaları kurulmuştur. Bu firmaların amacı kuşkusuz ki rahat bir seyahat geçirmenize yardımcı olmaktır. Yalnızca Estonya vizesi almak adına değil bir çok ülke  konsoloslukları ile anlaşmalı olan bu firma konsolosluk tarafından talep edilecek evrak listesini size vererek tamamlamanız konusunda yardımcı olmak ile işe başlayıp, evrakların kontrolü, konsolosluğa teslimi, konsolosluktan alınacak görüşme randevusu gibi bir çok konuda size hizmet vermektedir. Üstelik uçak bileti alımı, Tur programları, gibi bir çok konuda da hizmetleri bulunmaktadır. Ulaşım ağının da son derece kolay olması yapılacak olan vize başvuruları için size oldukça yardımcı bir firmadır. İnternet aracılığı ile vize ofisi adresinden kolaylıkla ulaşım sağlayabilir ve Estonya vizesi alımı hakkında gerekli evraklar için hemen bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum Bırak

Call Now ButtonDestek Hattı