İran Vize İstiyor mu?

İran; Güneybatı Asya’da yer alan bir İslam devletidir ve Türkiye, Afganistan, Ermenistan, Pakistan, Irak gibi ülkelerle de komşudur. Ülkenin başkenti olan Tahran, İran’ın en çok merak edilen şehirleri arasındadır diyebiliriz. O yüzden bu ülkeye seyahat etmek isteyen kişiler genellikle İran vize istiyor mu 2022 yılı için vize şartları nelerdir gibi soruların yanıtını merak etmektedirler.

Vizesiz seyahat edilebilen ülkeler arasında yer alan İran için; bordo, yeşil, siyah ve gri pasaport hamili kişilerin vize almalarına gerek yoktur. Çünkü 180 gün içerisinde yapılacak olan 90 günlük seyahatler kapsamında ülkemiz, vizeden muaf tutulmaktadır. Ancak bu seyahat süresinin üzerinde olan ziyaretler dahilinde gidiş amacına uygun bir vize alınması zorunludur.

Türkiye Şimdiye Kadar Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

İran vize istiyor mu 2022 yılı için geçerli olan vize şartları gibi konulardan sonra ülkemizin vize politikası ve diğer ülkeler ile olan vize muafiyetleri merak edilen sorular içerisindedir diyebiliriz. Bu bağlamda Türkiye’nin pek çok Avrupa ülkesinin vizesiz geçiş imkanı ile ülkemizi seyahat etmesine imkan tanıdığını belirtebiliriz. Peki, buna karşılık Türkiye şimdiye kadar kaç ülkeye vizesiz gidebilir sorusunun cevabı nedir?

Ülkemiz 111 ülkeye vizesiz ya da kapıda vize gibi uygulamalar ile seyahat edebilmektedir. Bu ülkeler arasında vize istemeyen devletlerden bazıları ise; KKTC, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Ukrayna, Moldova, Barbados gibi ülkelerdir diyebiliriz.

İran Kaç Aylık Pasaport İstiyor?

Bilindiği üzere İran vize istiyor mu 2022 yılı için vize şartları nelerdir sorunun yanıtı için verilecek olan cevapta, bu ülkenin kısa süreli seyahatler dahilinde vize istemediği yönündeydi. Ancak her ne kadar ülkeye, vizesiz seyahat edebiliyor olsa da talep edilen belgeler arasında seyahat edecek kişilerin yanlarında geçerliliği bulunan bir pasaport bulundurmaları şart diyebiliriz.

Peki, bu seyahat kapsamında İran kaç aylık pasaport istiyor? Bu sorunun yanıtı için İran’ın en az 6 ay geçerlilik süresi bulunan bir pasaport talep ettiğini belirtebiliriz. Yani seyahatleriniz kapsamında mutlaka en az 6 ay geçerlilik süresi bulunan bir pasaportun, yanınızda bulunması gerektiğini unutmayın.

Maldivler İçin Vize Gerekli mi?

İran vize istiyor mu 2022 yılı için vize şartları nelerdir sorusunun yanıtından sonra vize talep etmeyen diğer ülkeler de merak edilmektedir. Özellikle sahilleri bulunan ada devletleri, tatil yapmak isteyen kişiler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Bu bağlamda da tatil için en ideal yerlerden biri olan Maldivler akıllara gelmektedir. Maldivler için vize gerekli mi sorusunun yanıtını merak edenler için bu ülkeye yapılacak olan seyahatlerde; bordo, siyah, yeşil ve gri pasaport hamili kişilerin vize almasına gerek yoktur. Ancak bunun için seyahat sürelerinin 30 günü geçmemesi gerekmektedir. 30 günü aşan seyahatlerde ise tüm pasaport gruplarının vize alması gerekmektedir.

Şili Vize İstiyor mu?

İran vize istiyor mu 2022 yılı için vize şartları konusundan sonra merak edilen ve vize istemeyen ülkeler arasında Şili de yer almaktadır. Bu bağlamda Şili vize istiyor mu sorusunun yanıtı için kısa süreli seyahatler dahilinde ülkenin bordo, siyah, gri ve yeşil pasaport hamili kişilerden vize talep etmediğini belirtebiliriz. Ancak uzun süreli seyahatler kapsamında mutlaka ve mutlaka seyahat amacına uygun bir vize alınması gerekmektedir.

Yeşil Pasaport Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

Bilindiği üzere yeşil pasaport hamili kişiler, çoğu ülkeye vizesiz giriş yapabilme hakkına sahiptirler. İşte bu yüzden çoğu kişi yeşil pasaport kaç ülkeye vizesiz gidebilir sorusunun yanıtını merak etmektedir. Yeşil pasaporta sahip Türk vatandaşları yaklaşık 67 ülkeye vizesiz seyahat edebilmektedir. Tabi bu rakamın bordo pasaport sahibi kişilerin giremediği ülkeler kapsamında olduğunu belirtelim.

Yeşil Pasaport İle Almanya’ya Gidebilir miyim?

Hayır, Almanya yeşil pasaport sahibi kişilerden de vize talep etmektedir.

Bosna Hersek Vize İstiyor mu?

Hayır, yapılacak kısa süreli seyahatler kapsamında ülkeden vize alınması gerek yoktur.

Bulgaristan’a Gitmek İçin Ne Gerekli?

Eğer umuma mahsus pasaport sahibi iseniz yapacağınız kısa süreli seyahatler kapsamında ziyaret amacınıza uygun olan bir vize almanız gerekmektedir. Ancak resmî pasaport hamili iseniz o zaman kısa süreli seyahatler kapsamında vize almanıza gerek bulunmamaktadır.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum Bırak

Call Now ButtonDestek Hattı