İtalya Vizesi

İtalya, Avrupa’nın Güney kısmında kalan sıcak ve tarihi ile cezbeden bir ülkedir. 2 büyük adanın da içinde bulunduğu ülke sınırlarında başkent Roma olarak geçmektedir. 1946 yılından bu yana İtalya Cumhuriyeti olarak geçen İtalya’da resmi dil olarak İtalyanca olarak kullanılmaktadır. Avrupa Birliği üyesi olmasının ardından Euro para birimi kullanılmaya başlanmıştır.

Schengen bölgesi içerisinde yer alan İtalya’ya girmek için Bordo pasaport olarak geçen Umuma Mahsus pasaport sahibi vatandaşlar için İtalya Schengen vizesi almak gerekmektedir. Diğer yandan Gri pasaport (Hizmet pasaportu), Yeşil pasaport (Hususi pasaport) ve son olarak ise Siyah pasaport olarak geçene Diplomatik pasaport türlerinde 90 gün, 3 ay vize alma zorunluluğu taşımamaktadırlar.

Borda pasaport sahipleri ya da 90 günden daha uzun kalmak zorunda olan kişiler için İtalya Schengen vizesi almak isteyen kişiler öncelikle gidiş amaçlarını belirlenmeli ve gerekli evrakları toplanması gerekmektedir.

İtalya Turist Vizesi Veriyor Mu?

İtalya turistik vizesi, turistik amaçlar ile ülkeye giriş yapmak için kullanılan ve 90 günü geçmeyen seyahatlerde kullanılmak üzere kullanılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen Bordo pasaport sahipleri için 90 günü geçmeyen turistik vize almak için İtalya turist vizesi gerekli evraklar hazırlanarak, aracı şirketlere ya da İtalya Konsolosluğuna başvurulmalıdır.

Bu süreçte İtalya turistik vizesi almak içim gerekli olan belgeler, İtalya vize başvuru formu, vize için belirlenen fotoğraf ölçülerinde biometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, sağlık sigortası, Schengen vizesi için gerekli ücretin ödendiğine dair dekont, konaklama rezervasyonu ya da kalınacak kişiden yazılı bildirge, ulaşım ile ilgili rezervasyonlar, nüfus kayıt örneği, pasaport ve ne kadar, ne amaçla kalacağınızı belirteceğiniz bir dilekçe şeklindedir. Diğer yandan mali olarak ek gelir beyanı, bankada bulunan gelirleri belirten döküm de başvuruya eklenmelidir.

İtalya turist vizesi almak zor mu; bu konuda yukarıda belirtilen belgelerin temini eksiksiz olarak sağlandığında vize almak konusunda bilinen resmi bir zorluk bulunmamaktadır. Ancak, konu ile ilgili gelişmeler İtalya Konsolosluğu tarafından bildirilmekte olup, vize randevusundan önce takip edilmelidir. İtalya turist vizesi fiyatı; 110 Euro şeklindedir. Ancak, eğer aracı bir kurum ile birlikte başvuru yapılıyorsa ek ücretler olması muhtemeldir. Bu nedenle vize ücretinin final bir miktar olduğunu düşünülmemelidir.

İtalya turist vizesi veriyor mu; resmi kanallara göre turistik vize verme konusunda herhangi bir değişiklik yaşanmamıştır. İtalya turist vizesi başvurusu yapmak için bilinmesi gereken bir diğer noktada ise vize çıkma süresidir. İtalya turist vizesi kaç günde çıkar; genel prosedüre göre belirlenen resmi süre 1 hafta ile 15 gün arasında değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda İtalya turistik vize başvuruları reddedilmektedir.

İtalya turist vizesi red nedenler; daha önce yapılan süre ihlali ya da ülke içerisinde herhangi bir usulsüzlük, verilen evraklarda yanlış bilgi ya da eksik bilgi verilmesi, kriterlere göre uygun belge hazırlanmaması şeklinde değişiklik göstermektedir. İtalya turist vizesi yenileme için ise aynı işlemlerin tekrarlanması gerekmektedir.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vizesi almak için öncelikle hangi vize türüne başvurulması gerektiği konusunda araştırma yapılmalıdır. Bu araştırma kişinin İtalya’yı ziyaret amacı ve süresi ile değişiklik göstermektedir. Başvurulan vize türünün belirlenmesinin ardından uygun belgeler hazırlanarak, aracı kurum olarak başvuru yapılan kurumlara ya da doğrudan İtalya konsolosluğuna başvuru yapılmalıdır.

İtalya vizesi nasıl kolay alınır; bu konuda çeşitli konulara dikkat edilmelidir. İlk ve en önemli konunun güvenilirlik olduğu söylenebilir. İtalya vizesi almak isteyen bir kişi, ülkesine geri döneceğine dair güvenilir bir izlenim sağlamalıdır. İş durumu gibi konuları belirterek bu güvenirlik sağlanabilmektedir. Aynı zamanda vize türüne göre istenen evraklar hazırlanırken büyük bir ciddiyet gerekmektedir. Banka hesap numarası ya da daha önce kullandığınız pasaport ya da Schengen vizesi fotokopileri sunulmalıdır. Diğer yandan, İtalya vatandaşı ya da orada oturum izni olan bir kişi tarafından sağlanan davet mektubu da önemli bir güven sağlamaktadır.

İtalya davetiye ile vize almak İtalya Konsolosluğu için bir güven belgesi olarak da görülebilmektedir. İtalya vize türler arasında yer alan İtalya C vizesi, ülkeye kısa süreli girişleri ifade edebilmek amacı ile kullanılmaktadır. Kısa süreli turistik ya da aile ziyareti türündeki vizeleri kapsayan geniş vize türü C tipi vize olarak geçmektedir.  İtalya D vizesi, resmi olarak ulusal vize ismini de taşımakta olup ülke içerisinde 90 günden fazla kalınması gereken durumlarda verilmektedir. Bu vize türü ile birlikte öğrenciler, oturum izni ya da çalışma izni gibi vizeler de yer almaktadır.    

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya vizesi için İtalya Konsolosluğu tarafından talep edilen belgeler başvurulan vize türüne göre c vizesi evrakları ve d vizesi evrakları olarak değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak talep edilen İtalya vizesi evrak listesi;

 • pasaport,
 • varsa eski Schengen vizelerinin fotokopisi,
 • Seyahat amacını belirten ve İtalya Konsolosluğuna yazılmış bir dilekçe,
 • mesleki durumunu belirten belge (maaş bardosu, çalışılan şirketin vergi levhası ve SGK hizmet dökümü barkotlu),
 • sağlık sigortası,
 • seyahat ile ilgili rezervasyonlar,
 • finansal durumu belirten belgeler (banka hesap hareketleri, tapu, ruhsat fotokobileri)
 • 2 adet son 6 ay içersinde çekilmiş biyometrik fotoğraf,
 • vize başvuru formu, kimlik fotokopisi,
 • seyahat masraflarını beyan eden belgeler şeklindedir.
 • https://www.vizeofisi.com.tr/vize/italya-vizesi-basvuru/

İtalya vizesi eksik evrak olması vize için red alma ya da eksik belgenin talebi ve vize sürecinin uzaması şeklinde sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle, vize evraklarının eksiksiz ve titizlikte gözden geçirilmesi gerekmektedir. Yukarıda belirtilen vize evrakları nereye teslim edilir; konusunda vize evrakları İtalya Konsolosluğuna gönderilmek üzere aracı kuruma ya da doğrudan İtalya Konsolosluğuna teslim edilmektedir.

İtalya Vizesi Ne Kadar?

İtalya vizesi için belirlenen 2021 ücret listesi yaş ve vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Bu noktada, belirlenen üç farklı yaş kategorisi vardır ve İtalya vize ücretleri bu üç farklı yaş grubu üzerinden değerlendirilmektedir. İtalya vizesi ücreti

 • 0 – 6 yaş gurubu arasında bulunan çocuklar için Schengen vizesi alanlar için 80 Euro, Ulusal vize alanlar için 116 Euro, diğer kategorisinde bulunan vizeler için 0 Euro, 90 gün altında Eğitim için 0 Euro, 90 gün ve üstünde eğitim için 50 Euro şeklindedir.
 • 6 – 12 yaş arasında bulunan çocuklar için ise Schengen vizesi için 120 Euro, Ulusal vize için 216 Euro, diğer kategorisinde bulunan vizeler için 35 Euro, 90 gün ve altında bulunan Eğitim vizeler için 100 Euro, 90 gün üstünde süren eğitim vizesi için 150 Euro şeklidendir.
 • 12 yaş ve üstünde bulunan kişiler için belirlenen vize ücretinde Schengen vizesi 160 Euro, Ulusal vize için 216 Euro, diğer kategorisi için 35 Euro, 90 gün altında eğitim alan kişiler için verilen vizelerde 100 Euro ve 90 gün üstü eğitim vizelerinde 150 Euro şeklindedir.

İtalya vizesi 6 aylık ücreti ise İtalya Konsolosluğu tarafından belirlenen vize harç fiyatına göre 80 Euro şeklindedir. İtalya vizesi çıkmazsa ücret iadesi yapılmamaktadır. Schengen vizesi kategorisine giren İtalya vizesinde red gelmesi halinde bile vize ücretini tekrar almanız mümkün değildir. İtayla vize ücreti kredi kartı ile ödemek isteyen kişiler için bazı aracı kurumlar bu işlemi vermektedir.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtayla vizesi kaç günde çıkıyor; konusunda İtalya vizesi yasal olarak belirlenen süre kapsamında en az 1 hafta en fazla 15 gün içerisinde çıkmaktadır. Bu konuda VIP hizmet adında bulunan başvuru ile İtalya vizesini 48 ya da 72 saat arasında alabilirsiniz.

Verilen vize ile ilgili ek evrak isteme yetkisi olan konsolosluk, ek belge istediği takdirde vizenin çıkması biraz daha uzamaktadır. Ancak genel olarak 15 günü geçmemektedir. D vizesi kaç günde çıkar; konusunda ise vize çıkma süresi aynıdır. D vizesi ile ilgili herhangi bir ek prosedür uygulanmamaktadır.

İtalya Vizesi Almak Zor Mu?

İtalya vizesi alırken kabul etme ve reddetmeye yönelik tüm sorumluluk İtalya Konsolosluğuna aittir. İtalya vizesi almak zor mu; vize türüne göre istenen evrakların, usulüne uygun olarak hazırlanması halinde İtalya vizesi almak zor değildir.

Bu noktada, başvurduğunuz vize türüne göre ve kendiniz ile ilgili durumlarda uygun belgelerin sunulması halinde İtalya vizesi almak çok kolay ilerleyen bir süreçtir. Bu nedenle, İtalya vizesi kolay alınır mı; için verilecek cevap belgeler ve durumlara bağlı olarak evet şeklindedir.

İtalya Çalışma Vizesi

İtalya çalışma vizesi almak isteyen bir kişi D tipi Schengen vize türüne başvurmalıdır. Bu noktada, İtalya çalışma vizesi başvuru şartlarını yerine getirmek, vize almak için büyük bir öneme sahiptir. Dolayısıyla, İtalya çalışma iznine başvuran bir kişi istenen belgeler gibi gereklilikleri eksiksiz bir şekilde tamamlamalıdır. İtalya çalışma vizesi şartları;

 • Vize talep dilekçesi,
 • Pasaport,
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi,
 • Mal varlığını gösteren belgeler,
 • Çalışılacak alana göre uygun belgelerin gösterilmesi (diploma, sertifika ya da deneyim),
 • İtalya’da işveren kurumun ya da kişinin Çalışma Bakanlığı Bölge Müdürlüğü ofislerine verilen beyan,
 • Finansal durumu gösteren belgeler,
 • Kimlik fotokopisi,
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Uzun süreli vize başvuru formu,
 • İtalya’daki işveren ile yapılmış iş sözleşmesi,
 • İtalya’dan alınan çalışma izni ile birlikte başvurulması gerekmektedir.

Bu belgelerin temini sonucunda, İtalya çalışma vizesi ücreti yatırılarak başvuru konsolosluğa teslim edilmektedir. İtalya çalışma vizesi kaç günde çıkar; 3 gün ile 15 gün arasında değişiklik göstermektedir.

İtalya Evlilik Vizesi

İtalya evlilik vizesi nasıl alınır; İtalya vatandaşından biri ile evlilik yapmanın ardında aile birleşimi vizesi başvurusu ile alınmaktadır. İtalya evlilik vizesi için gerekli evraklar;

 • Evlilik beyanının gerçekliğine dair İtalya konsolosluğu ya da büyükelçiliğine başvuru yapmak,
 • Pasaport,
 • İkamet izni başvur formu,
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Evlilik ile ilgili resmi belgeler,
 • Evlenilen kişinin İtalya vatandaşı ya da yasal oturumu olan bir kişi olduğunun beyanı ve maddi durumu gösteren belgeler şeklindedir.

İtalya evlilik vize ücreti ödemesi yapılmasının ardından uygun görülen süre boyunca beklenmelidir.  İtalya evlilik vizesi kaç günde çıkar; genellikle normal vize türünden farklı bir prosedür olduğu için 180 günlük bir süreyi bulmaktadır.

İtalya Öğrenci Vizesi

İtalya öğrenci vizesi nasıl alınır; konusunda prosedür olarak 90 gün altında bir eğitim almayı planlıyorsa C tipi vize türüne başvurması gerekir, 90 gün üstünde bir eğitim planı yapılıyorsa D tipi vize başvurusu yapılmalıdır.

İtalya öğrenci vizesi için gerekli evraklar; öğrenci vizesi başvuru formu, geçerli pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, sağlık sigortası, gidiş ve gelişinizi beyan eden uçak belgesi, okul süresi boyunca kullanılacak fon, resmi kabul mektubu, kalacağınız yere dair konaklama belgesi, son okul ile ilgili diploma ya da mezuniyete dair belge şeklindedir.

İtalya öğrenci vize ücreti; 80 Euro vize harç bedeli ve 30 Euro başvuru merkezi ücreti olarak toplamda 110 Euro şeklidedir. İtalya öğrenci vizesi kaç günde çıkar; 3 ve 15 gün arasında değişen bir süreye sahiptir.

 

İTALYA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ

İtalya Vizesi Bordolu Çalışan Evrak Listesi

 1. Antetli kağıda dilekçe
 2. İmza sirküleri
 3. Son tarihli vergi levhası
 4. Ticaret Sicil Gazetesi
 5. Faaliyet Belgesi Yeni Tarihli Asıl
 6. Skk İşe Giriş Bildirgesi
 7. Son 3 Ay Maaş Bordosu
 8. Ssk Hizmet Dökümü
 9. Ticari Seyahatler İçin Davetiye
 10. Otel Rezervasyonu
 11. Uçak Rezervasyonu
 12. Banka Cüzdanı ( Son 6 ay hesap hareketleri ) 5.000 / 6.000 TL Güncel Bakiyeli
 13. Kimlik Fotokopisi
 14. 2 Adet yeni çekilmiş biometrik fotoğraf
 15. En az 6 ay süreli Pasaport ( Varsa Eski Pasaportlarınız  )

Devlet Memuru için Vize Evrak Listesi

 1. KURUMDAN YAZI
 2. SON 3 AYLIK MAAŞ BODROSU
 3. DİLEKÇE
 4. SON 3 AYLIK BANKA HESABI VE BANKA İMZA SİRKÜLERİ
 5. VARSA GAYRİMENKUL FOTKOPİLERİ (ARAÇ RUHSATI TAPU KİRA SÖZLEŞMESİ VS..)
 6. GÜNCEL RESİM 3X4.5
 7. KİMLİK FOTOKOPİSİ
 8. Seyahat Sağlık Sigortası. Sigorta AB Üye Ülkelerin tamamında geçerli olmalı, öngörülen transit ve ikamet süresini kapsamalıdır. Asgari poliçe tutarı 30.000 Euro teminatlıolmalıdır.
 9. Otel ve uçak rezervasyonlarınız.
 10. VUKUATLI AM VUKAATLI NUFUS KAYIT ÖRNEĞİ


İtalya Vizesi İş Veren için Evrak Listesi

 1. Antetli kağıda dilekçe
 2. İmza sirküleri
 3. Son tarihli vergi levhası
 4. Ticaret Sicil Gazetesi
 5. Faaliyet Belgesi Yeni Tarihli Asıl
 6. Bağkur Pirim Dökümü ve Borcu Yoktur Yazısı
 7. Ticari Seyahatler İçin Davetiye
 8. Otel Rezervasyonu
 9. Uçak Rezervasyonu
 10. Banka Cüzdanı ( Son 6 ay hesap hareketleri ) 5.000 / 6.000 TL Güncel Bakiyeli
 11. Kimlik Fotokopisi
 12. 2 Adet yeni çekilmiş biometrik fotoğraf
 13. En az 6 ay süreli Pasaport ( Varsa Eski Pasaportlarınız  )


İtalya Vizesi Emekli Evrak Listesi

 1. Dilekçe
 2. Emekli Cüzdan Fotokopisi ya’da Ssk’dan Emekli Olduğuna Dair Yazı
 3. Akraba Ziyaretleri İçin Belediyeden Onaylı Davetiye Aslı
 4. Otel Rezervasyonu
 5. Uçak Rezervasyonu
 6. Banka Cüzdanı ( Son 6 ay hesap hareketleri ) 5.000 / 6.000 TL Güncel Bakiyeli
 7. Kimlik Fotokopisi
 8. 2 Adet yeni çekilmiş biometrik fotoğraf
 9. En az 6 ay süreli Pasaport ( Varsa Eski Pasaportlarınız  )
 10. Tam Vukaatlı Nüfus Kayıt Örneği
 11. Tapu Fotokopisi ( Kira Kontratları )
 12. Araç Ruhsat Fotokopisi
 13. En az 6 ay süreli Pasaport ( Varsa Eski Pasaportlarınız )

İlk defa şchengen vize alacaklar için emniyetten protokol yazısı


İtalya Vizesi Ev Hanımı Evrak Listesi

 1. Antetli kağıda dilekçe
 2. İmza sirküleri
 3. Son tarihli vergi levhası
 4. Ticaret Sicil Gazetesi
 5. Faaliyet Belgesi Yeni Tarihli Asıl
 6. Skk İşe Giriş Bildirgesi
 7. Son 3 Ay Maaş Bordosu
 8. Ssk Hizmet Dökümü
 9. Ticari Seyahatler İçin Davetiye
 10. Otel Rezervasyonu
 11. Uçak Rezervasyonu
 12. Banka Cüzdanı ( Son 6 ay hesap hareketleri ) 5.000 / 6.000 TL Güncel Bakiyeli
 13. Banka Kaşeli İmzalı Hesap Extresi ( Banka Şube İmza beyannamesi )
 14. Kimlik Fotokopisi
 15. 2 Adet yeni çekilmiş biometrik fotoğraf
 16. En az 6 ay süreli Pasaport ( Varsa Eski Pasaportlarınız  )
 17. Tam vukaatlı nüfus kayıt örneği
 18. Tapu Fotokopisi ( Kira Kontratları )
 19. Araç Ruhsat Fotokopisi


İtalya Vizesi Öğrenci Evrak Listesi

 1. Antetli kağıda dilekçe
 2. İmza sirküleri
 3. Son tarihli vergi levhası
 4. Ticaret Sicil Gazetesi
 5. Faaliyet Belgesi Yeni Tarihli Asıl
 6. Skk İşe Giriş Bildirgesi
 7. Son 3 Ay Maaş Bordosu
 8. Ssk Hizmet Dökümü
 9. Ticari Seyahatler İçin Davetiye
 10. Otel Rezervasyonu
 11. Uçak Rezervasyonu
 12. Banka Cüzdanı ( Son 6 ay hesap hareketleri ) 5.000 / 6.000 TL Güncel Bakiyeli
 13. Banka Kaşeli İmzalı Hesap Extresi ( Banka Şube İmza beyannamesi )
 14. Kimlik Fotokopisi
 15. 2 Adet yeni çekilmiş biometrik fotoğraf
 16. En az 6 ay süreli Pasaport ( Varsa Eski Pasaportlarınız  )
 17. Tam vukaatlı nüfus kayıt örneği
 18. Tapu Fotokopisi ( Kira Kontratları )
 19. Araç Ruhsat Fotokopisi

İtalya Vize Başvuru Formu İndir

Sending
User Review
0 (0 votes)