Macaristan Vizesi

Macaristan, Orta Avrupa’nın en önemli ülkeleri arasında yer almaktadır. Tarihi bağlarımızın da oldukça sıkı olduğu bu ülkenin başkenti Budapeşte’dir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında Türk etkisinin oldukça net şekilde hissedildiği bu ülkede mimari eserler arasında da hala ülkemizin izlerini görmek mümkündür! Vize ve oturum izni konusunda ülkemizden en çok talep giden Avrupa ülkelerinden bir tanesidir. Özellikle yapılan öğrenci değişim anlaşmaları ile birçok öğrencinin eğitim döneminin bir kısmını Macaristan’da tamamlamasına imkan verilmektedir.

Macaristan Turist Vizesi Veriyor mu?

Macaristan turist vizesi almak zor mu; belgelerin derlenmesi, güncelliği ve son tarihlere dikkat ederek başvuruların yapılması durumunda vize almak hiç de zor olmayacaktır. Macaristan turist vizesi veriyor mu; ülkenin en sık verdiği vize türlerinin başında turist vizesi gelmektedir. Macaristan turist vizesi fiyatı alınan vizenin türüne göre değişim gösterirken aynı zamanda vizenin süresine göre de farklılık arz edebilmektedir.

Macaristan turist vizesi ret nedenler; vize ödeme adımlarının tamamlanmaması, sunulan evraklarda bir sorunun olması, başvuruda eksik evrak sunulması, kişilerin girişi engelleyecek bir sabıka kaydına sahip olması gibi hususlar nedeni ile ret yanıtı verilebilmektedir. Verilen ret yanıtı kapsamında neden olumsuz sonuç çıktığı konusunda da temel bir açıklama yapılacaktır.

Macaristan turist vizesi yenileme adımlarında kişilerin özellikle daha önceki vize alma süreçlerinde sorun yaşamamış olmaları durumunda onay aşamasına dair bir problem ya da gecikme olmayacaktır. Macaristan turist vizesi gerekli evraklar arasında en temel unsur son 6 ayda çekilmiş olan 2 adet fotoğraftır. Bu fotoğrafların ayrı ayrı sunulması gerekir. Başvuru formuna yapıştırılması talep edilmemektedir. Sunulan fotoğrafların arka planının tek renk tercihen beyaz olması da önem arz eder. Turist vizesi kaç günde çıkar; 7-15 gün aralığında sunmuş olduğunuz başvurunun yanıtı verilecektir.

Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan vizesi nasıl kolay alınır; bireysel başvurularda evraklara ya da başvuru süreçlerine dair aksaklıklar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle Macaristan vize alım süreçlerinde aracı kurum üzerinden talepte bulunmak daha kolay olacaktır. Aracı kurumların vize ücreti ve harç ücretinin yanı sıra, belgelerin derlenmesi yollanması gibi hususlara dair de ek ücret ödemesi talep edebileceğinin belirtilmesi gerekir.

Macaristan c vizesi kısa dönemli bir vize türüdür. Bu vize ile 90 günden az olan ziyaretlerinizi yapabilirsiniz. 90 günden fazla kalmak isteyen kişilerin ise Macaristan d vizesi talep etmesi çok daha mantıklı olacaktır. Bu vize uzun dönemli vize olarak da tanımlanır. Macaristan davetiye ile vize alma adımları diğer versiyonlara göre çok daha kolaydır. Bu noktada Macaristan vatandaşı olan bir yakınınızdan davetiye talep edebilirsiniz.

Macaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 Macaristan vizesi evrak listesi kapsamında yer alan temel kıstaslar;

 • Vize başvuruları için en temel unsur pasaporttur. Vize başvuru adımında sunmuş olduğunuz pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması gerekiyor. Ayrıca ek bir kural olarak da 2 adet sayfasının boş olması gerekmektedir. Macaristan vizesi eksik evrak sunan kişilerin başvurularına olumlu yanıt sunmayacaktır. Bu nedenle evrakları derlerken ayrıca dikkatli olmanız gerekir.
 • C vizesi evrakları ve D vizesi evrakları kapsamında kişilerin sağlık sigortasına sahip olması da talep edilmektedir. Bu sağlık sigortasının minimum değerinin 30 bin Euro olması gerekir. Sağlık sigortasının Macaristan’da kalacağınız tüm günleri kapsıyor olması gerekir.
 • Kişilerin Macaristan’da kendi geçimlerini sağlayabilecek biri maddi birikime sahip olduklarını da kanıtlamaları gerekir. Bunun için hesap ekstresi talep edilebilmektedir. Bu şekilde ülkeye giriş yapacak olan kişilerin sosyo ekonomik durumlarının genel yapıya zarar vermeyecek konumda olması kıstası aranmaktadır.
 • Macaristan Vizesi Başvurusu

Vize evrakları nereye teslim edilir; büyükelçilikler ve konsolosluklar üzerinden belge teslim adımlarını tamamlayabilirsiniz. Sunmuş olduğunuz iletişim numaralarının güncel olduğundan emin olmalısınız. Bu şekilde vize başvurusuna dair bilgilendirmelerde herhangi bir aksaklık meydana gelmeyecektir.

Macaristan Vizesi Ne Kadar?

 Macaristan vizesi ücreti; 80 Euro olarak belirlenmiştir. Macaristan vizesi 6 aylık ücreti yaş gruplarına göre değişim göstermektedir. 6-12 yaş aralığında olan kişiler için 40 Euro olarak belirlenirken 6 yaşından küçük olan çocuklarda ise herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Macaristan vizesi çıkmazsa ücret iadesi yapılmamaktadır. Hatta yeni başvuru yapacak olan kişiler için de bir kolaylık sağlanmamaktadır. Aynı ücretlerin yeni başvuruda bir daha ödenmesi gerekir. Macaristan vize ücreti kredi kartı ile de ödeme adımlarını tamamlama hakkınız vardır. Ücretin ödendiğine dair gerekli olan makbuzun başvuru sistemine eklenmiş olması yeterlidir. Hangi yöntem ile ödeme yapıldığına dair herhangi bir şart getirilmemiştir.

Macaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

D vizesi kaç günde çıkar; uzun dönem kalmak için alınan bu vizenin sonuçları en geç 15 gün içerisinde tarafınıza bildirilecektir. Macaristan vizesi kaç günde çıkıyor; bekleme sürecini de göz önünde bulundurarak başvuruların yapılması gerekir. Özellikle salgın döneminde yapılan vize başvurularının ve oturum izinlerinin daha uzun süreye yayılarak incelendiğinin belirtilmesi gerekir.

Macaristan Vizesi Almak Zor mu?

Macaristan vizesi almak zor mu; vize almak belgelerin derlenmesi, temel koşulların karşılanması durumunda herhangi bir zorluk barındırmamaktadır. Bireysel olarak yapılan başvurularda birkaç kere ret yanıtı aldıysanız daha profesyonel bir aracı kurum ile başvurabilirsiniz. Vize alan kişilerin ülkenin genel güvenliğini tehdit eden davranışları olması durumunda vize yenileme adımına imkan verilmeyecektir.

Macaristan vizesi kolay alınır mı; bu aracı kurumlar sayesinde vize alma sürecinin sizin için artık çok daha kolay bir hale geleceği belirtilmelidir. Hatta belgelerin toplanması ya da ücretlerin belirtildiği şekilde ödenmesi, fotoğraf çekimi gibi hususlarda da bu aracı kurumlar hizmet vermeye devam etmektedir. Sunulan her bir ek hizmetin ayrı bir ücretlendirmeye tabi olduğunun belirtilmesi gerekir.

Macaristan Çalışma Vizesi

Macaristan çalışma vizesi şartları diğer vizelere göre daha keskindir. Bu vize kapsamında kişilerin maddi durumlarından eğitimlerine kadar detaylı bir inceleme yapılacaktır. Macaristan çalışma vizesi başvuru yapılırken hali hazırda kabul aldığınız bir Macar şirketi varsa süreç sizin için çok daha kolay şekilde ilerleyecektir. Çalışma alanına adapte olunması için gerekli olan dil bilgisine sahip olunup olunmadığı da analiz edilecektir. Gerekli dil sınav belgelerinin talep edilmesi de muhtemeldir.

Macaristan çalışma vizesi kaç günde çıkar; bu tür aracı firmalar ile onay alınmasının sonrasında vize başvurusu yapılırsa kişilerin nerede çalışacağı hangi pozisyonda çalışacağına dair bir sorun olmayacağı için sonuç daha kısa sürede çıkacaktır. Vize başvuru bekleme adımlarını göz önünde bulundurarak süreyi belirlemeniz gerekmektedir. Eğer resmi bir başlama süreci varsa bu vizenin 3 haftaya kadar bir inceleme sürecinin olabileceğini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Macaristan çalışma vizesi ücreti de standart olarak 80 Euro olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak bir de harç ödemeniz talep edilebilir.

Macaristan Evlilik Vizesi

Macaristan evlilik vize ücreti 80 Euro şeklinde düzenlenmiştir, bu ücretin ödendiğine dair makbuzun başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekir. Son dönemlerde atılan elektronik adımlar ile beraber kişilerin ödeme adımının tamamlanıp tamamlanmadığı dijital sistem üzerinden de takip edilmektedir. Fakat makbuzun eklenmesi hala geçerli bir prosedürdür.

Macaristan evlilik vizesi nasıl alınır; eşlerden birinin Macaristan vatandaşı olması durumunda ailenin birliğinin korunması adına diğer eşin de ülkeye alınması sağlanmaktadır. Bu evlilik vizesinin en kolay alınan alternatiflerden biri olduğu belirtilmelidir. Macaristan evlilik vizesi için gerekli evraklar arasında evliliği belgeleyen resmi veriler de sunulmalıdır. Bu noktada Türkiye’de yapılan bir evliliğin Macaristan’da geçerli olması için konsolosluklara ya da büyükelçiliğe başvurabilirsiniz. Her iki şekilde de gerekli kayıtların yapılması ve evliliğin Macaristan’da da geçerli olması için fırsat verilir. Bu aşamada Fahri Konsolosluklar üzerinden evlilik kaydının yapılması mümkün olmayacaktır. Macaristan evlilik vizesi kaç günde çıkar; 15 günlük süre zarfında vizenize dair sonuç tarafınıza bildirilecektir.

Macaristan Öğrenci Vizesi

 Macaristan öğrenci vize ücreti diğer vize seçeneklerinde olduğu gibi 80 Euro’dur. Macaristan öğrenci vizesi nasıl alınır; okulların karşılıklı öğrenci değişim programları bu alanda en sık kullanılan seçeneklerdendir. Bu öğrenci değişim programları kapsamında kişilerin zorlu koşullara tabi olmadan dilediği gibi başvurusunu iletmesi ve karşılıklılık protokolünden faydalanarak okuluna geçiş yapması mümkün kılınmıştır. Ülkemizde Erasmus programlarının en çok öğrenci gönderdiği ülkelerin başında da Macaristan gelmektedir.

Macaristan öğrenci vizesi için gerekli evraklar arasında öğrenci belgeleri yer almaktadır. Hem Türkiye’de bağlı bulunduğunuz okulun öğrenci belgelerini sunmalısınız hem de Macaristan’da kabul aldığınız okulun onay belgesini sunmalısınız. Ayrıca öğrencilerin kabul edilebilmesi için okulların yıllık ödeme sistemlerini karşılayabilecek bir maddi birikime sahip olduklarını da kanıtlamaları gerekmektedir. Bu kanıt adımının tamamlanması için öğrencilerden hesap ekstresi talep edilmektedir. Öğrencilerin burslu olarak Macaristan’a gelmeleri durumunda ise bursu bildiren resmi bir belgenin de sunulması gerekmektedir. Macaristan öğrenci vizesi kaç günde çıkar; en geç 15-30 gün aralığında onay verilecektir.

 • Sadece lisans ya da yüksek lisans eğitimi için değil aynı zamanda, dil eğitimleri için kısa dönemli olarak da gelebilirsiniz. Dil okullarının kısa dönemli olması durumunda C tipi vize ile giriş yapma hakkınız olacaktır. Almış olduğunuz bu C tipi vize ile komşu ülkeleri de sorunsuz şekilde gezme imkanını elde edeceksiniz.
 • Sağlık sigortası kuralı öğrenciler için de geçerliliğini sürdürmektedir. Bu sağlık sigortası kuralının esnetildiği tek nokta okulların anlaşmalı sistemleridir. Okulların sağlık alanında sunduğu öğrencilere özel hizmetler bulunuyorsa bunun için ayrıca bir ücret ödenmesine gerek kalmayacaktır.
 • Vize başvurularında kalacak yere dair de bilgi sunulmalıdır. Anlaşmalı öğrenci programlarında kişilere yurt sağlandığı için kalacak yerin sunulmasına dair de bir sorun yaşanmayacaktır. Ayrıca vukuatlı nüfus kayıt örneği de talep edilecektir. Bu Noktada ülkeye girişi sakıncalı bulunan kişilere ret yanıtı verme hakkı saklı tutulur. Daha öncesinden sabıkası olan kişilerin herhangi bir onay almasına izin verilmez. Fakat bu sabıka türüne göre değişim göstermektedir. Ayrıca vize alma sürecinin sonrasında da kural ihlalleri ya da Macaristan güvenliğine dair tehdit oluşturulduğu tespit edildiği anda vize iptal edilecektir.

Öğrencilerin vize almalarının sonrasında çıkan oturum izinlerini almak için Türkiye’ye gelmeleri gerekmeyecektir. Oturum iznini de direkt olarak Macaristan’dan almaları mümkün kılınmıştır. Bu şekilde ülkeye giriş çıkış yapma zorunluluğu da kaldırılmıştır. Son aylarda artan salgın sebebi ile bu aşamada bazı değişimler ve kısıtlamalar da kendini göstermiştir. Kısıtlamalar dikkate alarak ve tüm koşulları yerine getirerek gerekli başvuruların yapılması onay almanız için yeterlidir. Macaristan ile özellikle öğrenci değişim programlarında salgın koşullarında dahi eğitim sürecinin devam etmesi için önlemler alınarak büyük çaba sarf edilmektedir.

 

MACARİSTAN VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ

Macaristan Vizesi Bordolu Çalışan Evrak Listesi

 1. Antetli kağıda dilekçe
 2. İmza sirküleri
 3. Son tarihli vergi levhası
 4. Ticaret Sicil Gazetesi
 5. Faaliyet Belgesi Yeni Tarihli Asıl
 6. Skk İşe Giriş Bildirgesi
 7. Son 3 Ay Maaş Bordosu
 8. Ssk Hizmet Dökümü
 9. Ticari Seyahatler İçin Davetiye
 10. Otel Rezervasyonu
 11. Uçak Rezervasyonu
 12. Banka Cüzdanı ( Son 6 ay hesap hareketleri ) 5.000 / 6.000 TL Güncel Bakiyeli
 13. Kimlik Fotokopisi
 14. 2 Adet yeni çekilmiş biometrik fotoğraf
 15. En az 6 ay süreli Pasaport ( Varsa Eski Pasaportlarınız  )

Devlet Memuru için Vize Evrak Listesi

 1. KURUMDAN YAZI
 2. SON 3 AYLIK MAAŞ BODROSU
 3. DİLEKÇE
 4. SON 3 AYLIK BANKA HESABI VE BANKA İMZA SİRKÜLERİ
 5. VARSA GAYRİMENKUL FOTKOPİLERİ (ARAÇ RUHSATI TAPU KİRA SÖZLEŞMESİ VS..)
 6. GÜNCEL RESİM 3X4.5
 7. KİMLİK FOTOKOPİSİ
 8. Seyahat Sağlık Sigortası. Sigorta AB Üye Ülkelerin tamamında geçerli olmalı, öngörülen transit ve ikamet süresini kapsamalıdır. Asgari poliçe tutarı 30.000 Euro teminatlıolmalıdır.
 9. Otel ve uçak rezervasyonlarınız.
 10. VUKUATLI AM VUKAATLI NUFUS KAYIT ÖRNEĞİ

Macaristan Vizesi İş Veren için Evrak Listesi

 1. Antetli kağıda dilekçe
 2. İmza sirküleri
 3. Son tarihli vergi levhası
 4. Ticaret Sicil Gazetesi
 5. Faaliyet Belgesi Yeni Tarihli Asıl
 6. Bağkur Pirim Dökümü ve Borcu Yoktur Yazısı
 7. Ticari Seyahatler İçin Davetiye
 8. Otel Rezervasyonu
 9. Uçak Rezervasyonu
 10. Banka Cüzdanı ( Son 6 ay hesap hareketleri ) 5.000 / 6.000 TL Güncel Bakiyeli
 11. Kimlik Fotokopisi
 12. 2 Adet yeni çekilmiş biometrik fotoğraf
 13. En az 6 ay süreli Pasaport ( Varsa Eski Pasaportlarınız  )


Macaristan Vizesi Emekli Evrak Listesi

 1. Dilekçe
 2. Emekli Cüzdan Fotokopisi ya’da Ssk’dan Emekli Olduğuna Dair Yazı
 3. Akraba Ziyaretleri İçin Belediyeden Onaylı Davetiye Aslı
 4. Otel Rezervasyonu
 5. Uçak Rezervasyonu
 6. Banka Cüzdanı ( Son 6 ay hesap hareketleri ) 5.000 / 6.000 TL Güncel Bakiyeli
 7. Kimlik Fotokopisi
 8. 2 Adet yeni çekilmiş biometrik fotoğraf
 9. En az 6 ay süreli Pasaport ( Varsa Eski Pasaportlarınız  )
 10. Tam Vukaatlı Nüfus Kayıt Örneği
 11. Tapu Fotokopisi ( Kira Kontratları )
 12. Araç Ruhsat Fotokopisi
 13. En az 6 ay süreli Pasaport ( Varsa Eski Pasaportlarınız )

İlk defa şchengen vize alacaklar için emniyetten protokol yazısı


Macaristan Vizesi Ev Hanımı Evrak Listesi

 1. Antetli kağıda dilekçe
 2. İmza sirküleri
 3. Son tarihli vergi levhası
 4. Ticaret Sicil Gazetesi
 5. Faaliyet Belgesi Yeni Tarihli Asıl
 6. Skk İşe Giriş Bildirgesi
 7. Son 3 Ay Maaş Bordosu
 8. Ssk Hizmet Dökümü
 9. Ticari Seyahatler İçin Davetiye
 10. Otel Rezervasyonu
 11. Uçak Rezervasyonu
 12. Banka Cüzdanı ( Son 6 ay hesap hareketleri ) 5.000 / 6.000 TL Güncel Bakiyeli
 13. Banka Kaşeli İmzalı Hesap Extresi ( Banka Şube İmza beyannamesi )
 14. Kimlik Fotokopisi
 15. 2 Adet yeni çekilmiş biometrik fotoğraf
 16. En az 6 ay süreli Pasaport ( Varsa Eski Pasaportlarınız  )
 17. Tam vukaatlı nüfus kayıt örneği
 18. Tapu Fotokopisi ( Kira Kontratları )
 19. Araç Ruhsat Fotokopisi


Macaristan Vizesi Öğrenci Evrak Listesi

 1. Antetli kağıda dilekçe
 2. İmza sirküleri
 3. Son tarihli vergi levhası
 4. Ticaret Sicil Gazetesi
 5. Faaliyet Belgesi Yeni Tarihli Asıl
 6. Skk İşe Giriş Bildirgesi
 7. Son 3 Ay Maaş Bordosu
 8. Ssk Hizmet Dökümü
 9. Ticari Seyahatler İçin Davetiye
 10. Otel Rezervasyonu
 11. Uçak Rezervasyonu
 12. Banka Cüzdanı ( Son 6 ay hesap hareketleri ) 5.000 / 6.000 TL Güncel Bakiyeli
 13. Banka Kaşeli İmzalı Hesap Extresi ( Banka Şube İmza beyannamesi )
 14. Kimlik Fotokopisi
 15. 2 Adet yeni çekilmiş biometrik fotoğraf
 16. En az 6 ay süreli Pasaport ( Varsa Eski Pasaportlarınız  )
 17. Tam vukaatlı nüfus kayıt örneği
 18. Tapu Fotokopisi ( Kira Kontratları )
 19. Araç Ruhsat Fotokopisi

Macaristan Vize Başvuru Formu İndir

Sending
User Review
0 (0 votes)