Polonya Vizesi

Polonya, Almanya ve Çek Cumhuriyeti arasında bulunan Orta Avrupa ülkesidir. Sahip olduğu uzun tarih ve kültürü nedeniyle birçok kişinin ilgi odağı haline gelmiştir. Avrupa’da dokuzuncu büyüklüğe sahip, geniş yüz ölücü bulunan ülkelerden biridir. Polonya vizesi, Polonya ülkesine belirli amaç ile giriş yapılabilmesini sağlayan vizedir. Türkiye’den vize alınmadan Polonya’ya herhangi bir nedenle giriş yapılamamaktadır.

Polonya Turist Vizesi Veriyor Mu?

Polonya, diğer dünya ülkeleri gibi turist vizesi ile ülkesine turistlerin giriş çıkış yapmalarını sağlamaktadır. Polonya turist vizesi veriyor mu; Polonya’da ülkesine giren ziyaretçileri takip etmek amacıyla vize vermektedir. Vize başvurusu yapmak ve vize şartları hakkında detaylı bilgi almak için Polonya Konsolosluğu ile iletişime geçerek vize alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Polonya turist vizesi almak zor mu; vize şartlarında kabul için belirli neden sunulması durumunda vize alma işlemi kolaydır. Gerekli evrakların teslimi ile ülke dışına çıkmanıza engel bir durum yok ise vizenizi alabilirsiniz. Polonya vizesi ret nedenler kişinin aldığı vize için seyahat nedenini yeterince açıklayamamış olması, vizenin süresinin bitiminin ardından ülkesine döneceğini kanıtlayamamış olmasından kaynaklamaktadır. Ayrıca vize başvurusu sırasında en önemli durum kişinin maddi durumudur. Seyahatiniz boyunca konaklamadan yapacağınız tüm işlemlere kadar her konu için yeterli paraya sahip olmanız lazım. Bu parayı da kanıt olarak banka hesabınızda sunmanız gerekmektedir. Her koşuldan yeterli olarak bir sunum yapamamanız durumunda vizeniz ret edilecektir. Ancak vize reddine 14 iş günü içerisinde itiraz ederek yeniden belgelerinizi sunabilirsiniz.

Polonya turist vizesi gerekli evraklar temel olarak başvuru formu, pasaport, banka hesabı, seyahat sigortası gibi unsurlardan oluşmaktadır. Tüm bu düzenlenen evraklar ise konsolosluğa iletilir ve vize işlemleri başlatılır. Polonya turist vizesi yenileme işlemi için ise kişi vize bitiminin ardından ülkesine dönmelidir. Yeniden konsolosluk ile görüşerek gerekli neden dahilinde vizesini yenileyebilir.

Vize almanın en büyük şartlarından biri vize başvurusu için gerekli ödemenin yapılmasıdır. Polonya turist vizesi fiyatı gerçekleştirilen seyahat süresine göre değişiklik göstermektedir. Kısa süreli seyahatler için vize ücreti 223 TL’dir. Ancak konsoloslukta gerçekleştirilen bütün işlemlerin ücretleri de vize ücretine ekstra olarak eklenecektir. Tüm işlemlerinizi gerçekleştirmenizin ardından sadece vize işlemlerini beklemek kalacaktır. Polonya turist vizesi kaç günde çıkar; başvurunun ardından 15 ila 30 gün süre içerisinde vize çıkacaktır.

Polonya Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya vizesi almak için öncelikle düzenlemeniz gereken bir plan bulunmaktadır. Gerçekleştireceğiniz seyahat eğer turistik ise Polonya c vizesi almanız gerekmektedir. Evraklarınızın eksiksiz olması ve işleminizin kısa sürede sonuçlanması için bu plan dahilinde adımlarınızı gerçekleştirmelisiniz. Polonya vizesi nasıl kolay alınır;

 • Seyahat nedeni ile Polonya’ya gitmek istiyorsanız bu amacınızı kanıtlamanız gerekmektedir. Bu nedenle öncelikle gerçekleştireceğiniz seyahatin planını çıkarmalısınız. Ziyaret nedeniniz, başka ülkeleri de ziyaret edecek misiniz, ülkeye ne zaman girip çıkacaksınız net bir şekilde belirtmelisiniz.
 • Gerekli belgelerin neler olduğu tam olarak incelenerek eksiksiz hazırlanmalıdır. Bir belgenin eksik olması dahi işleminizi uzatacaktır. Bu nedenle danışman desteği bu konuda size çok yardımcı olacaktır.
 • Tüm evrak işlerinizi tamamlamanızın ardından başvuru formunu olması gereken formata uygun bir şekilde doldurmalısınız. Burada yazdığınız tüm bilgiler doğru ve net olmalıdır.
 • Evraklarınızın ve formunuzun tam olduğundan emin olduktan sonra işleminiz için randevu almalısınız. Randevusuz işlem yapılamayacağı için doğrudan konsolosluğa gitmek gereksiz olacaktır.
 • Randevunuza uygun olarak Polonya Konsolosluğu’na gitmeniz durumunda belgelerinizi verirsiniz. Eğer daha önce parmak izi vermediyseniz parmak izinizi de vermeniz gerekecektir. Bu işlemden sonra başvurunuz tamamlanmış olacaktır.

Polonya d vizesi işlemleri için de aynı yol tercih edilmektedir. Ancak bu vize için gerekli işlemler c vizesine göre daha karışıktır. Bu nedenle bir danışman yardımı ile başvuruda bulunmak sizin için avantaj olacaktır.

Eğer Polonya’ya ziyaretiniz bir tanıdığınızı ziyaret etmek amacıylaysa o kişinin davet atması sonucunda vizenizi alabilirsiniz. Burada size iletilen davetiye belediye onaylı olmalıdır. Gerekli koşullara uygun bir davetiyeniz varsa Polonya davetiye vize alırken bu davetiyeyi mutlaka evraklarınız arasına koymalısınız.

Polonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Polonya vizesi başvurunuz sırasında sunmanız gereken gerekli evraklar bulunmaktadır. Polonya vizesi evrak listesi şu şekildedir;

 • Vize talep dilekçesi: Öncelikle vize talebinde bulunmak için bir dilekçe yazmalısınız. Bu dilekçenin dili İngilizce olmalıdır. Türkçe yazılmış dilekçeler kabul edilmemektedir. Hazırladığınız İngilizce dilekçeyi Polonya Konsolosluğuna hitaben yazmalısınız.
 • Başvuru formu: Başvuru formunda istenen tüm bilgileri tam ve doğru yazmanız gerekmektedir. Tarih atılması başvuru formu için çok önemlidir.
 • Pasaport: Güncel bir pasaporta sahip olmanız önemlidir. Pasaportunuzun en az 3 ay kullanım süresi bulunmalıdır. Eğer daha önce almış olduğunuz Schengen vizeniz varsa bu vizelerin fotokopilerini de eklemelisiniz.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafınız olmalıdır. Bu fotoğraflar 35×45 vesikalık fotoğraf modunda olmalıdır. Daha önceden vize başvurularında kullanılmamış bir fotoğraf tercih etmelisiniz.
 • Kimlik fotokopisi: Kimliğinizin arkalı önlü bir adet fotokopisi bulunmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Gerçekleştireceğiniz seyahatin süresini kapsayan bir sağlık sigortanızın bulunması gerekmektedir. Ayrıca bu sigorta Schengen bölgesi için geçerli olmalıdır.
 • Uçak ve Otel rezervasyonu: Seyahatinizi gerçekleştirmeden önce, seyahat tarihleriniz için alınmış uçak ve otel rezervasyonunuzu da koymalısınız.
 • Banka geçmişi: En az son 3 aya ait banka maaş geçmişinizi sunmalısınız. Eğer öğrenci iseniz banka hesabınızda bulunan güncel miktarı ve öğrenci belgenizi sunmalısınız. Eğer maaşınız ve öğrenciliğiniz yoksa size sponsor olan kişinin banka hesabının içerisindeki miktar sunulmalıdır.
 • Polonya Vizesi Başvurusu

Belirtilen bütün bu evraklar c vizesi evrakları olarak da geçerlidir. Kısa süreli gerçekleştireceğiniz seyahat için gidiş nedeninize bağlı olarak evraklarda değişiklik olabilir. Örneğin iş seyahati için gidiyorsanız şirketiniz tarafından imzalanmış sürgülenmiş evraklar sunmanız gerekmektedir.

D vizesi evrakları içerisinde ise benzeri belgeler kullanılmaktadır. Ancak uzun süreli vize için en az 30.000 Euro teminatlı bir sağlık poliçeniz bulunmalıdır. Kalacağınız ikametgahın bulunduğu bölgede de vize başvurunuzun geçerli olduğunu kanıtlayan kimlik fotokopisi bulunmalıdır.

Teslim ettiğiniz evrakların eksik olması durumunda ise vizenizin tamamlanması mümkün olmayacaktır. Polonya vizesi eksik evrak durumunda reddedilerek size ulaştırılacaktır. Reddinizin size ulaşmasının ardından 14 iş günü içerisinde konsolosluğa başvurarak belgelerinizi inceleyebilir ve eksik belgelerinizi tamamlayabilirsiniz.

Polonya vizesi evrakları nereye teslim edilir; Polonya Konsolosluğu’ndan randevu alınarak belgeler teslim edilmektedir. Randevu almadan belgeleri teslim etmek mümkün değildir. Eğer şehrinizde konsolosluk bulunmuyorsa vize işlemleri gerçekleştiren başvuru merkezlerine de teslim edebilirsiniz.

Polonya Vizesi Ne Kadar?

Polonya vizesi ücreti; 90 dolardır. Ancak burada bahsedilen vize standart vizedir. 0 – 6 yaş çocuklardan vize ücreti alınmamaktadır. 6 – 12 yaş çocukların ise vize ücreti 45 dolardır. Tüm vize ücretlerinin yanında servis hizmet bedeli olarak 13.50 Euro ödemeniz gerekmektedir.

Polonya 6 aylık ücreti; yalnız bir yetişkin için 68 ila 90 Dolar arasında değişiklik göstermektedir. Bu değişiklik yerel para birimdeki karşılığa göre yükselmektedir. 6 – 12 yaş arasındaki çocuklar ise bu vize için 45 dolara kadar ücret ödemektedirler. 0 – 6 yaş aralığında ise vize ücreti alınmamaktadır. Bu vize ücretlerine de ek olarak hizmet ücretleri alınmaktadır.

Polonya vizesi çıkmazsa ücret iadesi gerçekleştirilmemektedir. Ücret vize için değil temel olarak başvuru için ödenmektedir. Eğer vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda yeniden başvuru yapmak isterseniz de yeniden ödeme yapmanız gerekmektedir. Ayrıca tüm başvurularda hizmet ve servis bedellerini de ödemeniz zorunludur.

Polonya vizesi ücreti kredi kartı ya da banka kartı ile ödenememektedir. Ödemeler sadece miktarın Türk Lirası karşılığındaki şeklinde yapılmaktadır. Ödenen ücret ise nakit olarak verilmelidir.

Polonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Polonya vizesine başvurunuzu gerçekleştirmenizin ardından sonucunuzu beklemeniz gerekmektedir. Bu sonucun çıkma süresi Polonya Konsolosluğu yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Polonya vizesi kaç günde çıkıyor; 15 gün içerisinde vizenizin sonucu çıkacaktır. Ancak bazı durumlarda bu süre 1 aya kadar uzayabilmektedir. Eğer eksik belgeniz varsa reddinizin siz ulaşmasının ardından yeniden başvuru yapmanız gerekecektir. Bu nedenle vizenizi almanız zaman alabilmektedir.

Polonya d vizesi kaç günde çıkar; ortalama 15 gün ile 90 gün arasında vize çıkmaktadır. Uzun süreli vize alırken işlemlerin uzun sürmesinin nedeni daha çok denetimden geçmesidir. Sunulan uzun süreli kalım nedeni, çalışma izni, Erasmus gibi durumlar bulunduğu için işlem uzun sürecektir. Şartlarınızın yeterince iyi açıklanmış olması ve maddi olarak yeterliliğinizin kanıtlanması önemlidir. Tüm belgelerin yanında bu iki belge en büyük önemi taşıyan belgelerdir. Karşılaşılan retler genellikle bu iki belgenin yetersiz olarak görülmesinden kaynaklamaktadır.

Polonya Vizesi Almak Zor Mu?

Polonya vizesi Schengen vizesi ile beraber alınmaktadır. Bu nedenle hem Polonya hem de Shengen şartları göz önünde bulundurulmaktadır. Polonya vizesi almak zor mu; gerekli şartlar ve evrakların bilinmesi durumunda vizenizi almak zor olmayacaktır. Ancak vize işlemine başvurmadan önce dikkat etmeniz gereken durumlar bulunmaktadır. Bunlardan birincisi geliriniz ve Türkiye’de yaşadığınız şartlardır. Düzenli bir işiniz olmalı ve düzenli olarak elde ettiğiniz yeterli bir geliriniz olmalıdır. Hatta belirli bir birikime sahip olmuş olmanız da gerekmektedir.

Polonya vizesi kolay alınır mı; eğer yeterli bütçeniz var ve geçerli bir nedeniniz var ise kolaylıkla Polonya vizesi alabilirsiniz. Ancak bu durumda da sunduğunuz evrakların nedeninize göre tam olması önemlidir. Bu nedenle kolaylıkla vize almak istiyorsanız bir danışman yardımı ile başvuru işleminizi gerçekleştirmelisiniz.

Polonya vizesine başvurunuzu gerçekleştirmeniz durumunda başvurunuz farklı nedenlerden kaynaklı reddedilebilir. Bu durumda ise umutsuzluğa kapılmamak gerekir. Yeniden ve daha iyi belgelerle düzenlenmiş başvurularda kabul almak daha kolaydır.

Polonya vizesini rahatlıkla almak istiyorsanız öncelikle iyi bir nedene sahip olmalısınız. Vizenizin türüne göre kendinizi yeterince iyi açıklamalısınız. Eğer geri döneceğiniz tarih net ise o güne alınmış bir uçak biletinizin olması önemlidir. Vize bitiminde ülkenize geri döneceğinizi mutlaka kanıtlamalısınız. Öğrenci ve çalışma vizesi için gerekli ve reddedilemez nedenlere sahip olduğu için evrakların tam olması durumunda reddedilmesi zordur. Bu nedenle alması daha kolaydır.

Polonya Çalışma Vizesi

Polonya çalışma vizesi size Polonya içerisinde resmi bir işle çalışmanızı sağlayan vizedir. Bu çalışma süresince de Polonya’da yaşama hakkına sahip olursunuz. Polonya çalışma vizesi şartları şu şekildedir;

 • Öncelikle Polonya’da bulunan ve resmi olarak çalışan olarak kabul edildiğiniz bir şirket bulunmalıdır. Herhangi bir işiniz olmaması durumunda çalışma vizesi alamazsınız.
 • Polonya’da bulunan şirketiniz Türkiye’deki adresinize iş sözleşmesini ve niyetini yollamaktadır. Yollanan bu belgeleri ıslak imza ile imzalayarak yeniden şirkete postalamanız gerekir. Artık resmi olarak bu şirket içerisinde çalışan biri olarak kabul edilirsiniz.
 • Çalışma vizesi için öncelikle çalışma iznine sahip olmanız gerekir. Bu izin Polonya’da bulunan şirketiniz tarafından başvurularak alınacaktır. Çalışma izninin alınmasıyla beraber şirket size bu izni postalayacaktır. Bu belge ile beraber çalışma vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şartları sağlamanızın ardından Polonya çalışma vizesi başvuru için gerekli evrakları sağlamalısınız. Gerekli evraklar şu şekildedir; Öncelikle bir vize başvuru formu doldurmalısınız. Bunun ardından belirlenmiş kriterlere uygun bir pasaportunuz olmalıdır. 35×45 iki adet biyometrik fotoğraf vermelisiniz. Ayrıca 30.000 Euro’luk sağlık sigortanız bulunmalıdır. Çalışma izniniz vize için gerekli en önemli belgelerden biridir. Çalışma izninizin aslı ve fotokopisi belgelere eklenmelidir. Polonya’da bulunan şirketiniz ile yaptığınız sözleşmeyi de sunmanız kanıt olarak sayılacaktır. Karşılıklı imzalanmış niyet kağıdı da önemlidir. Askerlik durumunuzu, tarihçeli yerleşim yerinizi ve tam vukuatlı nüfus örneği de belgeleriniz arasında bulunmalıdır.

Çalışma vizesini yeni bir şirkette yaptığınız anlaşma ile alabileceğiniz gibi şirket transferi ile de alabilirsiniz. Eğer Polonya bağlantılı bir şirkette çalışıyorsanız ve göreviniz gereğince Polonya’da çalışmanız gerekiyorsa da Polonya çalışma vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Polonya çalışma vizesi kaç günde çıkar; 15 gün içerisinde vizeniz çıkacaktır. Ancak belirli durumlarda 30 güne kadar uzayabilmektedir. 30 günden uzadığı durumlar pek bulunmamaktadır.

Polonya çalışma vizesi ücreti ise 160 Euro’dur. Ayrıca bu vize ücretlerine ek olarak gerçekleştirilen hizmet ve servis bedeli de alınmaktadır.

Polonya Evlilik Vizesi

Eşinizin Polonya’da çalışmaya başlamış olması ya da yerleşerek hayatını orada devam ettirecek olması durumunda evlilik vizesi alabilirsiniz. Ayrıca eşinizin Polonya vatandaşlığı bulunuyorsa da evlilik vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz. Polonya evlilik vizesi nasıl alınır;

 • İlk adım olarak gerekli formları hazırlamanız gerekmektedir. Gerekli form ve evrakların detaylı ve eksiksiz olması önemlidir.
 • Evrakların hazırlanmasının ardından randevu almanız önemlidir. Şehrinizde bulunan Polonya vize işlemleri gerçekleştiren yerlerden randevunuzu alabilirsiniz. Eğer şehrinizde konsolosluk varsa doğrudan konsolosluğa belgelerinizi verebilirsiniz.
 • Randevu gün ve tarihine uygun olarak başvuru işleminizi gerçekleştireceğiniz yere belgelerinizi teslim etmelisiniz. Daha sonra size verilen takip fişi ile pasaportunuzu ve başvuru sonucunuzu takip edebilirsiniz.

Polonya evlilik vizesi için gerekli evraklar ise şu şekildedir;

 • Öncelikle vize başvurunuzu belirttiğiniz başvuru formunu doldurmalısınız.
 • Geçerli ve kriterlere uygun bir pasaportunuz olmalıdır. Daha önceden aldığınız Polonya ve Schengen vizeleriniz varsa fotokopilerini iletmelisiniz.
 • 4 adet 35×45 mm boyutunda biyometrik fotoğrafınız olmalıdır.
 • Minimum 30.000 Euro teminatlı en az 1 aylık sağlık sigortanız bulunmalıdır.
 • Başvuru yapan kişiye ait SGK hizmet dökümü olmalıdır. Ayrıca son 6 aya ait ıslak imzalı ve kaşeli gerekli kriterlere uygun banka hesap dökümü bulunmalıdır.
 • Nüfus müdürlüğünden alınmış formül A ve B belgelerine sahip olmalısınız.
 • Eşinizle beraber olduğunuzu kanıtlayacak evlilik cüzdanı fotokopisi ve aslı belgelere yerleştirilmelidir.
 • İngilizce olarak hazırlanmış doğru ve okunaklı talep ve niyet dilekçesi yazılmalıdır.
 • E devletten alınabilecek tam vukuatlı nüfus kaydı ve tarihçeli yerleşim yeri belgeleriniz içerisinde olmalıdır.
 • Polonya’daki eş tarafından oluşturulmuş ve İngilizce olarak yazılmış aile birleşimini onaylayan dilekçe hazırlanmalıdır.
 • Polonya’da bulunan eşin oturun ya da kimlik kartı gerekmektedir.
 • Polonya’da bulunan eşin Polonya’da çalıştığına dair kanıt olarak gösterilecek 6 aylık banka hesabı dökümü ve şirket yazısının olması önemlidir.

Tabii ki bu belgelerin arasında önemli olan belgelerden biri de vize ücretinin dekontudur. Polonya evlilik vizesi ücreti 99 dolardır. Ayrıca 13,5 Euro başvuru merkezi ücreti, 15 Euro sağlık sigortası ücreti ve 71,5 Euro hizmet bedeli bulunmaktadır. Toplamda ücret 185 Euro olarak hesaplanmaktadır. Bu ücret 185 Euro’nun bulunduğunuz dönemdeki kurdan TL olarak hesaplanması sonucunda sizden alınacaktır. Ödemeler ise nakit olarak gerçekleştirilir. Eğer Polonya’da bulunan eş Polonya vatandaşı ise vize ücreti alınmayabilmektedir.

Polonya evlilik vizesi kaç günde çıkar; başvurunun yapılmasının ardından 15 gün içerisinde vize sonucunuz çıkacaktır. Vizenizin reddedilmesi durumunda 14 iş günü içerisinde itirazda bulunarak evraklarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz. Ancak başvurunuzu yeniden yapmak istiyorsanız ödeme dahil her adımı tekrar gerçekleştirmeniz gerekecektir. Tekrar tekrar ret almanız ise istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle yeniden başvuru gerçekleştirirken bir danışman yardımı almak sizin için faydalı olacaktır.

Polonya Öğrenci Vizesi

Polonya’da farklı nedenlerden kaynaklı (Erasmus ya da tam öğrenci programı) eğitiminizi sürdürecekseniz Polonya öğrenci vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Polonya öğrenci vizesi nasıl alınır;

 • Öncelikle Polonya’da bulunan bir okul tarafından kabul edilmeniz ve kaydınızın oluşturulması gerekmektedir.
 • Bu işlem için öncesinde Polonya’da eğitiminizi gerçekleştirmek istediğiniz okul ile görüşerek şartları sağlamanız gerekmektedir.
 • Ardından kişi gerekli evrakları eksiksiz ve doğru olarak hazırlamalıdır.
 • Hazırlanan evrakların teslim edilmesi için randevu alınmalıdır.
 • Randevuda evraklar ve parmak izi verilerek vize başvuru işlemi tamamlanmış olur.

Polonya öğrenci vizesi için öğrenciler kalacakları süreye göre vize başvurusunda bulunmalıdır. Eğer 90 ila 180 gün arasında eğitim işlemi gerçekleşecekse c tipi vize, 1 yıl ve üzeri süreli eğitiminiz var ise d tipi vize almalısınız.

Polonya öğrenci vizesi için gerekli evraklar;

 • Tam ve eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu olmalıdır. Vize başvuru formu mutlaka tarihli ve imzalı olmalıdır.
 • Geçerli ve kriterlere uygun pasaport olmalıdır. Bu pasaportun Polonya’da bulunacağınız süreden 3 ay uzun kullanım ömrüne sahip olması gerekir. Ayrıca vize işlemleri için en az 2 sayfası boş olmalıdır.
 • Kimliğinizin fotokopisi ve aslı belgeler içerisine eklenmelidir.
 • İki adet renkli 35 x 45 mm biyometrik pasaport fotoğrafınız olmalıdır.
 • Avrupa’da geçerli olacak bir sağlık sigortanızın bulunması önemlidir.
 • Eğitim ücretini ödediğinizi ve kaydınızın tamamen gerçekleştiğini belirten makbuzunuz olmalıdır.
 • Polonya’da bir eğitim kurumunda eğitim göreceğinizi belirten kabul mektubunuz bulunmalıdır. Be mektup size Polonya’daki okulunuz tarafından gönderilecektir.
 • Polonya’da kalacağınız süre boyunca ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğinizi kanıtlayan finansal yeterlilik kanıtınız bulunmalıdır.
 • Vize başvurunuza gerçekleştirdiğiniz ödemenin makbuzu da önemlidir.

Vize başvurusunda gerekli evraklar duruma göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle evraklarınızı ve başvuru sürecinizi bir danışman ile gerçekleştirmeniz vaktinizi kaybetmenize engel olacaktır. Ayrıca reddedilen başvurularda geri ücret ödemesi yapılmamaktadır. Yeni bir başvuruda bulunmanız durumunda ise yeniden ücret ödemeniz gerekeceği için bu işlem hem vaktinizi hem de paranızı kaybetmenize neden olacaktır.

Tüm evrakların teslimi sonucunda vize süreciniz başlayacaktır. Polonya öğrenci vizesi kaç günde çıkar; işlem süresi 5 ila 10 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Ancak kişinin ilk vizesi olması durumunda ya da evrakların daha dikkatli incelenmesinde süre uzamaktadır. Maksimum 30 gün içerisinde vize sonuçları belli olarak kişilere iletilmektedir. Eğer öğrenci vizesi alacaksanız okulunuzun başlamasından en az 2 ay önce vize işlemlerine başlamalısınız. Eksik belge ya da karşılaşılan olumsuz durumlarda itiraz etmeniz, yeniden başvurmanız vaktinizi alacaktır.

Polonya öğrenci vizesine başvuruda bulunuyorsanız mutlaka vize başvuru ödemenizi gerçekleştirmelisiniz. Polonya öğrenci vizesi ücreti 80 Euro’dur. Ayrıca yapılan her başvuruda başvuru merkezi ücreti de ödenmektedir. Bu başvuru merkezi ücreti ise toplamda 30 Euro’dur. Yani başvuru işleminde toplam 110 Euro ödeme yapmanız gerekecektir.

 

POLONYA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTELERİ

Şirket sahipleri ve ortakları için Polonya vizesi başvuru belgeler:

Şirket antetli kağıdına polonya konsolosluğuna hitaben seyahat maksadını , gidiş dönüş tarihini belirten kaşeli ve imzalı dilekçe.(dilekçe örneğini şirketimizden talep edebilirsiniz)
Şirket imza sirküleri
Faaliyet belgesi(6 aydan eski olmayacak)
Vergi levhası
ticaret sicil gazetesi
Yeni çekilmiş 2 tane arka fon beyaz vesikalık fotoğraf
şirketin ve şahsın banka hesap cüzdan fotokopileri
Ticari ziyareti yapılcak ise Polonya’daki firmadan davetiye
En az 6 geçerli pasaportlarınız varsa eski pasaportlarınız.
Nüfus cüzdan fotokopisi
Otel ve uçak rezervasyonu
30000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası(biz temin ediyoruz)

Devlet Memuru için Vize Evrak Listesi

 1. KURUMDAN YAZI
 2. SON 3 AYLIK MAAŞ BODROSU
 3. DİLEKÇE
 4. SON 3 AYLIK BANKA HESABI VE BANKA İMZA SİRKÜLERİ
 5. VARSA GAYRİMENKUL FOTKOPİLERİ (ARAÇ RUHSATI TAPU KİRA SÖZLEŞMESİ VS..)
 6. GÜNCEL RESİM 3X4.5
 7. KİMLİK FOTOKOPİSİ
 8. Seyahat Sağlık Sigortası. Sigorta AB Üye Ülkelerin tamamında geçerli olmalı, öngörülen transit ve ikamet süresini kapsamalıdır. Asgari poliçe tutarı 30.000 Euro teminatlıolmalıdır.
 9. Otel ve uçak rezervasyonlarınız.
 10. VUKUATLI AM VUKAATLI NUFUS KAYIT ÖRNEĞİ

Bordrolu çalışanlar için Polonya vizesi başvuru evrakları

Şirket antetli kağıdına Polonya konsolosluğuna hitaben gidiş dönüş amacını belirten kaşeli ve imzalı dilekçe.(dilekçe örnegini şirketimizden talep edebilirsiniz)
Şirket imza sirküleri
Faaliyet belgesi 6 aydan eski olmayacak
Vergi levhası
ticaret sicil gazetesi
ssk işe giriş bildirgesi
son 3 aylık maaş bordroları
ssk hizmet dökümü
Yeni çekilmiş 2 tane arka fon beyaz vesikalık fotoğraf
şirketin ve şahsın banka hesap cüzdan fotokopileri
Ticari ziyareti yapılacak ise Polonya’daki firmadan davetiye
Otel ve uçak rezervasyonu
En az 6 geçerli pasaportlarınız varsa eski pasaportlarınız.
Nüfus cüzdan fotokopisi
30000 eur teminatlı seyahat sağlık sigortası(biz temin ediyoruz)

Emekliler için Polonya vizesi başvuru belgeleri:

Polonya konsoloslugu vize bölümüne hitaben dilekçe
Emekli cüzdan fotokopisi
Varsa tapu araç ruhsat fotokopisi
Yeni çekilmiş 2 tane arka fon beyaz vesikalık fotograf
En az 6 ay geçerli pasaportlarınız varsa eski pasaportlarınız
Nüfus cüzdan fotokopisi
Otel ve uçak rezervasyonlarınız
Polonya’da akrabalarınız var ise Polonya’dan yollayacakları orijinal davetiye
30000 eur teminatlı seyehat saglık sigortası(biz temin ediyoruz)
Nüfus idaresinden alınacak vukuatlı nüfus kayıt örnegi

Devlet Memurların’dan İstenen Evrak Listesi

En az 6 ay geçerli pasaport son 10 yıldan eski olmamalı ve eski pasaportlarınız
Arka fonu beyaz 2 adet fotoğraf
Konsolosluga hitaben yazılmış vize talep dilekçesi
Bağlı olduğu makamdan izin belgesi
Resmi kurum görev kimlik kartının önlü arkalı fotokopisi
Son 3 aylık maaş bodrosu
Son 3 aylık banka hesap dökümü bankadan kaşeli imzalı veya hesap cüzdanı güncel tarihli hesap bakiyesi bulunan ve randevu gününden Son 1 hafta içinde alınmış olması gerekir
Tapu fotokopileri varsa araç ruhsat fotokopileri varsa
Kimlik fotokopisi
Uçak ve otel rezervasyonları
Varsa tur programı
Yurt dışı seyahat saglık sigortası

Devlet memurları’na Ticari Vize İçin Gerekli Evrak Listesi ;

En az 6 ay gecerli pasaport son 10 yıldan eski olmamalı ve eski pasaportlarınız
Arka fonu beyaz 2 adet fotoğraf
Konsolosluğuna hitaben yazılmış vize talep dilekçesi
Davetiye gideceğiniz ülkede ki şirket tarafından yollanmış üzerinde seyahat tarihlerine ve ilgili kişilerin isimleri yazdıgı davetiye
Far işe giriş kartı veya katılmaya ilişkin belgeler
Konsolosluğa hitaben dilekçe
Bağlı olduğu makamdan izin belgesi
Resmi kurum görev kimlik kartının önlü arkalı fotokopisi
So3 aylık maaş bodrosu
Son 3 aylık banka hesap dökümü bankadan kaşeli imzalı veya hesap cüzdanı güncel tarihli hesap bakiyesi bulunan ve randevu gününden son 1 hafta içinde alınmış olması gerekir
Kimlik fotokopisi
İkametgah belgesi
Uçak ve otel rezervasyonları
Varsa tur programı
Yurt dışı seyahat sağlık sigortası

Esnaflar İçin Vize Evrak Listesi

En az 6 ay gecerli pasaport son 10 yıldan eski olmamalı ve eski pasaportlarınız
3×4 formatında arka formatı beyaz 2 adet fotograf
Vukatlı nufus kayıt örneği nufus müdürlüğünden alınmış aslı ve yeni tarihli
Şirket antetli kagıdına kaşeli ve imza yetkilisi tarafından imzalanmış baskonsolosluga yazılmıs vize talep dilekcesi
Firma sahibinin imza beyannamesi
Faaliyet belgesi baglı bulundugu meslek odasından son 3 ay tarihli
Vergi levhası fotokoposi son dönem
Ticari sicil gazetesi fotokopisi var ise
Son 3 aylık banka hesap dökümü bankadan kaşeli imzalı veya hesap cüzdanı güncel tarihli hesap bakiyesi bulunan randevu gününden son 1 hafta içinde alınmıs olması gerekir
Tapu fotokopileri varsa arac ruhsat fotokopiler
Kimlik fotokopisi ikametgah belgesi
Otel ucak rezervasyonları yurt dışı seyahat saglık sigortası

Esnaflar İçin Ticari Vize Evrak Listesi;

En az 6 ay gecerli pasaport son 10 yıldan eski olmamalı ve eski pasaportlarınız
3×4 formatın’da arka formatı beyaz 2 adet fotograf
Davetiye gidilecek ülkedeki şirket tarafından yollanmış üzerinde seyahat tarihlerine ve ilgili kişilerin isimleri yazdıgı davetiye
Fuar işer giriş kartı veya katılmaya ilişkin belgeler
Firma sahibinin imza beyannamesi
Faaliyet belgesi baglı bulundugu meslek odasından son 3 ay tarihli
Vergi levhası fotokoposi son dönem
Ticari sicil gazetesi fotokopisi var ise
Son 3 aylık banka hesap dökümü bankadan kaşeli imzalı veya hesap cüzdanı güncel tarihli hesap bakiyesi bulunan randevu gününden son 1 hafta içinde alınmıs olması gerekir
Tapu fotokopileri varsa arac ruhsat fotokopiler
Kimlik forokopisi ikametgah belgesi
Otel ucak rezervasyonları yurt dışı seyahat saglık sigortası
Vukatlı nufus kayıt örneği nufus müdürlüğünden alınmış aslı ve yeni tarihli

AVUKAT DOKTOR ECZACILAR İÇİN VİZE EVRAK LİSTESİ

En az 6 ay gecerli pasaport son 10 yıldan eski olmamalı ve eski pasaportlarınız
3X4 Formatında arka formatı beyaz 2 adet fotograf
İmza beyannamesi şirket ise sirküleri
Antetli kagıdına  kaşeli ve imza yetkilisi tarafından imzalanmış  baskonsolosluguna hitaben yazilmış dılekce
Faaliyet belgesi  baglı oldugu meslek odasından ve son 3 ay tarihli
Avukatlar  barodan
Doktorlar tabibler odasından
Eczacılar eczacılar odasından
Diş hekimleri diş hekimleri odasından
Mimarlar ve mühendisler mimarlar ve mühendisler odasından
Vergi levhası fotokopisi son dönem
Ticaret sicil fotokopileri şirket ise
Son 3 aylık banka hesap dökümü bankadan kaseli imzalı veya hesap cüzdanı güncel tarihli hesap bakiyesi bulunan randevu gününden son 1 hafta içinde alinmış olması gerekmektedir
Tapu fotokopileri varsa arac ruhsat fotokopileri
Vukuatlı nüfüs kayıt örnegi nufus müdürlüğünden alınmış aslı ve yeni tarihli anne baba eş cocukları gösteren
Kimlik fotokopisi
İkametgah belgesi ucak ve otel rezervasyonları varsa tur programı

AVUKAT DOKTOR ECZACILAR İÇİN  TİCARİ VİZE EVRAK LİSTESİ;

En az 6 ay gecerli pasaport son 10 yıldan eski olmamalı ve eski pasaportlarınız
3X4 Formatında arka formatı beyaz 2 adet fotograf
İmza beyannamesi şirket ise sirküleri
Fuar ise giriş kartı veya katılmaya ilişkin belgeler
Antetli kagıdına  kaşeli ve imza yetkilisi tarafından imzalanmış  baskonsolosluguna hitaben yazilmış dılekce fuar  ise  giriş kartı veya katılmaya ilişkin belgeler
DavetiyeGidilecek ülkedeki  şirketten  tarafından yollanmış üzerinde seyahat tarihlerine ve ilgili kişilerin isimleri yazdıgı davetiye
Faaliyet belgesi baglı oldugu meslek odasından ve son 3 ay tarıhlı
Avukatlar  barodan
Doktorlar tabibler odasından
Eczacılar eczacılar odasından
Diş hekimleri diş hekimleri odasından
Mimarlar ve mühendisler mimarlar ve mühendisler odasından
Kimlik fotokopisi
İkametgah belgesi
ucak ve otel rezervasyonları varsa tur programı
Yurt dışı seyahat saglık sogortası
Vukuatlı nüfüs kayıt örnegi nufus müdürlüğünden alınmış aslı ve yeni tarihli anne baba eş cocukları gösteren
Son 3 aylık banka hesap dökümü bankadan kaseli imzalı veya hesap cüzdanı güncel tarihli hesap bakiyesi bulunan randevu gününden son 1 hafta içinde alinmış olması gerekmektedir
Tapu fotokopileri varsa arac ruhsat fotokopileri

Sending
User Review
0 (0 votes)