Suudi Arabistan Vizesi

 

Suudi Arabistan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

En az 1 yıl geçerliliği olan Çipli Pasaport ve renkli Fotokopisi olmalıdır.

Suudi Arabistan Konsolosluğu, 1 Haziran 2011 sonrası vize başvuru işlemlerinde çipli pasaport uygulamasına başlamıştır. Suudi Arabistan vizesi başvuru işlemlerinde, lacivert pasaportlar kabul edilmemektedir. Suudi Arabistan’a gidiş amacı seyahat, aile, iş, çalışma vb. her ne olursa olsun başvuru 15 gün önceden yapılması gerekmektedir. Aksi halde uzayan işlemler sonucu mağdur olabilirler.

Suudi Arabistan’a vize başvurusu yapacak olan kişiler, pasaportlarının geçerlilik süresini kontrol etmelidirler. Pasaport geçerlilik tarihi Suudi Arabistan seyahati dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay olmalıdır.

Antetli Kağıda Dilekçe

Suudi Arabistan konsolosluğuna yapılacak olan kısa süreli vize başvurusu, Suudi Arabistan Türkiye dış temsilciliği tarafından yetkilendirilen seyahat firmaları üzerinden yapılabilmektedir. Bu nedenle Ankara’daki Suudi Arabistan Büyük Elçiliği, ve İstanbulda bulunan Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan’a yapılacak olan turistik vize başvuruları haricinde, Ticari Vize, Çalışma Vizesi, Hac/Umre vizesi başvuruları yetkilendirilen acenteler aracılığıyla kabul edilmektedir. Firmamız Suudi Arabistan’a yapacağınız vize başvurularında yetkili bir firmadır. İstanbul Valiliği’ne onay işlemini Vize Ofisi olarak firmamız yaptırmaktadır.

Suudi Arabistan Konsolosluğu’na yapılacak olan vize müracaatları, Pazartesi ve Perşembe günlerinde saat 09:00 ve saat  15:00 arasında kabul edilmektedir, Bunların dışında Cuma günleri Suudi Arabistan vize başvuru işlemleri kabul edilmemektedir.

Pasaportlarında İsrail vizesi ve İsrail’e giriş çıkışa dair damga bulunan kişilerin pasaportları, Suudi Arabistan vize işlemlerine tabii tutulamamaktadır. Başvuru yapacak kişilerin bu ayrıntıya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Beyaz arka Fonlu 2 adet Vesikalık Fotoğraf 

Yine Suudi Arabistan vize başvurusunda, işlem dosyasına koyulacak olan vesikalık fotoğraf, beyaz arka fonda, rötuşsuz, 4,5 x 6 mm ölçülerinde ve çekildiği zamanın güncel olması gerekmektedir.

Vize Başvuru Formu

Suudi Arabistan’a vize başvurusunda, başvuru formu eksiksiz ve okunaklı bir halde doldurulmalıdır. Yapacak olduğunuz seyahate ilişkin, seyahat planınızı destekleyecek evraklar başvurunun kabul edilmesini hızlandıracaktır. Başvuru formu İngilizce ve Türkçe olarak doldurulmalıdır. Firmamız vize başvuru formlarını, sizin için, istenilen iki dilde de eksiksiz bir biçimde doldurmaktadır.

Davetiye ve Davetiye Fotokopisi

Suudi Arabistan vizesi işlemleri, başlangıç aşamasından önce Suudi Arabistan’dan kişi adına düzenlenmiş olan bir Davetiye bulunması zorunluluğu vardır. Suudi Arabistan’dan kişiye özel davetiye en önemli prosedürlerden biridir. Vize için davetiye belgesi, Suudi Arabistan konsolosluğunun bilgi sistemine veya başvurunun yapılacağı seyahat acentesine mail yada faks yolu ile ulaştırılabilmektedir. Firmamız, davetiye konusunda da sizlere yardımcı olmaktadır.

Ticari Başvurularda Şahadet Tescil Şerikeh

Suudi Arabistan’da iş yapılan firmadan alınacak davetiyedir, bu davetiye’nin İstanbul Ticaret Odasına onaylatılması gereklidir. Vize Ofisi olarak Ticaret ofisinden bu belgeyi onaylatmaya yetkili firma biziz.

Çalışan Kişilerin Sigorta girişi ve 4 Aylık Sigorta Bordrosu

Eğer Suudi Arabistan’a çalışma amacıyla gitmek ve vize alınmak istiyorsa, 50 yaş altında olunması gereklidir. Suudi Arabistan 50 yaş üzeri kişilere çalışma vizesi vermemektedir. Bunun dışında vize başvuru dosyasında, çalışan kişilerin, sigorta girişleri ve 4 Aylık sigorta bordrosu bulunmalıdır. Vize ofisi olarak dosyanızda ekstra ihtiyaç duyulacak, her türlü belgeyi başvurudan önce, sizin için düzenleyeceğiz veya sizden isteyeceğiz.

Eğer Suudi Arabistan’a iş amacıyla gidecek kişi bir iş adamı veya yatırımcıysa veya yabancı bir kuruluşun temsilcisi ise bu kişilere Suudi Arabistan ticari vizesi verilecektir. Suudi Arabistan’a çalışma vizesi alan kişilerin 90 günlük bir süre zarfı içerisinde, oturma izni alma zorunluluklar vardır. İki ülke arasında resmi pasaportu bulunan kişiler 90 günü aşmamak kaydıyla, Suudi Arabistan vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar.

Suudi Arabistan Vize Başvuru Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

35 yaş altı bekar kadınlar Suudi Arabistan’a gitmek için vize işlemleri yapamamaktadır. Eğer ticari bir amaçla Suudi Arabistan vizesi alınacaksa, Dış İşleri bakanlığından onaylı bir davetiye ile gidilebilmektedir. Bununla beraber eş ya da kan bağı olan bir akrabanın gerçekleştireceği refakatte vize işlemlerine kabul için yeterli olmaktadır.

Suudi Arabistan Vize Sonuçlanma Süresi

Suudi Arabistan vizesi çıkma süresi kimi durumlara göre değişiklik göstermektedir. Bu durumlar daha çok evrakların tamamlanmasına göre belirlenmektedir. Ayrıca Suudi Arabistan Konsolosluğu, bazı durumlarda kişilerden ek evrak isteme hakkına sahiptirler. Tamamlanamamış ve yeni talep edilen her evrak durumunda, Suudi Arabistan vize alma süresi uzamaktadır. Suudi Arabistan vizesi işlemleri normal koşullarda müracaatın ardından 4 ila 8 iş günü arasında sonuçlanabilmektedir.

Suudi Arabistan Vize Ücreti

Suudi Arabistan’a yapılacak olan vize başvurusunda talep edilecek ücret, başvuru yapılan vize türüne ve  Suudi Arabistan’da kalınmak istenen zaman aralığına göre değişebilmektedir.

Suudi Arabistan Umre/Hac Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan vizesi umre veya Suudi Arabistan Hac vizesi alınmak istenildiği taktirde, bu başvuruları, Diyanet İşleri Başkanlığı yapmalıdırlar. Veya Suudi Arabistan’ın Türkiye dış temsilciliklerinin belirlediği seyahat firmalarına yapılması gerekmektedir. Yıllık Hac vizeleri, Diyanet İşleri Başkanlı ve Suudi Arabistan Hükümeti arasında yapılan bir anlaşma ile tespit edilmektedir. Bu sebepten dolayı, Suudi Arabistan Hac veya Umre için alınacak olan vizelerle ilgili talepler DİB veya Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığına iletilebilmektedir.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum Bırak

Call Now ButtonDestek Hattı