Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) verilerine göre, 2016 yılında toplam 8 milyon 62 bin Türk, yurtdışına çıkış yaptı. Ziyaretlerin bir kısmı turistik amaçlı olurken geri kalanı iş, eğitim ve akraba ziyareti olarak gerçekleşti.

En çok ziyaret edilen ülkelerin başını 1 milyon 173 bin kişiyle Gürcistan çekerken onu 786 bin kişiyle Yunanistan, 783 bin kişiyle Bulgaristan, 532 bin kişiyle Almanya, 314 bin kişiyle ABD, 244 bin kişiyle İran, 215 bin kişiyle İtalya, 212 bin kişiyle Azerbaycan, 136 bin kişiyle Fransa, 124 bin kişiyle de Bağımsız Devletler Topuluğu izledi.

Rekor Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kiper, tatil için gidilecek ülke seçiminde yakınlık, ucuzluk ve vize kolaylığının belirleyici olduğunu söyledi. Kiper, 15 tatil olarak bilinen sömestrde Körfez ülkelerinin de en çok tercih edilen tatil bölgeleri olduğu belirtti. Özellikle Dubai’nin modern şehir planı ve çöl safarisi nedeniyle Türkler tarafından merak edilen bir ülke olduğunu kaydeden Kiper, “Dubai vizesi almak diğer ülkelerin vizelerine göre daha kolay. Bu da tercihler üzerinde etkili oldu” dedi.

Gürcistan’ın en çok ziyaret edilen ülke olmasındaki nedenleri sıralayan Mustafa Kiper, “Türklerin en çok ziyaret ettiği ülke Gürcistan. Bunun en önemli nedeni hem sınır komşusu olması dolayısıyla sınır ticareti, hem de vizesiz hatta pasaportsuz giriş yapılabilmesidir. 2010 yılı öncesi vizesiz ve pasaportsuz girişler başlamadan önce Türk ziyaretçi sayısı 200 bini bile bulmazken şimdilerde 1 milyondan fazla ziyaretçi çekiyor. Öte yandan Artvin ve bölgesinde yaşayanlara Gürcistan sınırlarında kalan Batum havalimanını kullanmak daha pratik geliyor.”

https://www.cnnturk.com/ekonomi/turklerin-en-cok-gittigi-10-ulke?page=4

yurtdışı eğitim
Vize Işlemleri